Jak działamy?
Zespół Interdyscyplinarny został powołany w celu świadczenia profesjonalnej pomocy rodzinom dotkniętym zjawiskiem przemocy.
W sytuacji wystąpienia przemocy zakładana jest Niebieska Karta- może ją założyć przedstawiciel jednostki organizacji pomocy społecznej (MOPS), gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty (nauczyciel, pedagog, wychowawca itp.) i ochrony zdrowia (lekarz) /Art 9d ust.2 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie/
Formularz NK trafia następnie do Przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego, który niezwłocznie zwołuje zebranie zespołu.
Na spotkanie zapraszana jest osoba doznająca przemocy oraz /oczywiście w innym czasie/ wzywana jest osoba, co do której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc.
Następnie tworzony jest indywidualny Plan Pomocy Rodzinie, w którym ustala się, jakie działania będą realizowane względem poszczególnych osób. W składzie zespołu znajdują się pracownicy wielu instytucji, stąd pomoc oferowana jest z wielu zakresów np: pomocy dziecku w szkole, włączenia do grupy wspierającej dla osób doznających przemocy, pomoc socjalna, skierowanie do programu korekcyjnego dla sprawców przemocy, wizyty dzielnicowego w domu, itp.
Ważne! Sytuacja każdej rodziny rozpatrywana jest indywidualnie, stąd trudno w tym miejscu jednoznacznie stwierdzić, jakie formy pomocy są realizowane. Zawsze pod uwagę brane są możliwości, deklaracje i chęci członków rodziny. Zespół interdyscyplinarny informuje prokuraturę, jeśli ustali, że mogło dojść do przestępstwa określonego w kodeksie karnym. Poinformowanie prokuratury jest obowiązkiem, z którego nie można "się zwolnić".
Kiedy Indywidualny Plan Pomocy Rodzinie jest realizowany, w rodzinie nastąpiły zmiany- przemoc nie występuje, zespół interdyscyplinarny zamyka procedurę Niebieskiej Karty.